شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با متفرقه

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

yahoo messenger yahoo messenger for pc yahoo messenger جدید تورنت دانلود دانلود Viber for Windows 4.1.0 دانلود yahoo messenger دانلود yahoo messenger برای pc دانلود yahoo messenger نسخه آخر دانلود yahoo messenger نو دانلود برنامه چت دانلود جدیدترین یاهو مسنجر دانلود رایگان نرم افزار دانلود فلش پلیر دانلود مسنجر Viber for Windows 4.1.0 دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار yahoo messenger دانلود نرم افزار افزایش سرعت اینترنت دانلود نرم افزار با لینک مستقیم دانلود نرم افزار بهینه سازی اینترنت دانلود نرم افزار جدید دانلود نرم افزار مدیریت دیتابیس دانلود نرم افزار چت دانلود نرم افزار کامپیوتر دانلود وایبر برای PC دانلود وایبر برای ویندوز دانلود وایبر برای ویندوز XP دانلود وایبر برای کامپیوتر دانلود پلاگین فلش پلیر برای تمامی مرورگر ها نرم افزار

دستگاه تصفیه آب گواهینامه ها و استاندارد ها

خانه » متفرقه » دستگاه تصفیه آب گواهینامه ها و استاندارد ها

همانطور که برای تولید و عرضه هر محصولی برای معتبر کردن آن محصول و همچنین اطمینان بخشی به خریداران یک سری گواهینامه ها و استاندارد های مرتبط با محصول تولیدی وجود دارد ، تولیدکنندگان دستگاه تصفیه آب نیز برای اطمینان بخشی به مشتریان خود و همچنین مقبولیت کالای تولیدی خود نیاز به دریافت گواهینامه ها و استاندارد هایی می باشند تا به مشتریان خود این اطمینان را دهند که محصول تولیدی آن ها از نظر کیفیت در ساخت و نیز بهداشتی بودن مواد بکار رفته در تجهیزات دستگاه تصفیه آب دارای استاندارد ها گواهینامه های دستگاه تصفیه آب از سوی ارگان ها و سازمان های معتبر می باشند

همانطور که برای تولید و عرضه هر محصولی برای معتبر کردن آن محصول و همچنین اطمینان بخشی به خریداران یک سری گواهینامه ها و استاندارد های مرتبط با محصول تولیدی وجود دارد ، تولیدکنندگان دستگاه تصفیه آب نیز برای اطمینان بخشی به مشتریان خود و همچنین مقبولیت کالای تولیدی خود نیاز به دریافت گواهینامه ها و استاندارد هایی می باشند تا به مشتریان خود این اطمینان را دهند که محصول تولیدی آن ها از نظر کیفیت در ساخت و نیز بهداشتی بودن مواد بکار رفته در تجهیزات دستگاه تصفیه آب دارای استاندارد ها گواهینامه های دستگاه تصفیه آب از سوی ارگان ها و سازمان های معتبر می باشند

گواهینامه ها و استاندارهای دستگاه تصفیه آب نشان دهنده مورد تایید بودن این تولیدات از نگاه سازمان هایی می باشد که حامی سلامت مصرف کنندگان می باشند.

تولید کنندگان دستگاه تصفیه آب به عنوان محصولی که ارتباط مستقیم با سلامت و بهداشت افراد دارد نیاز به دریافت برخی گواهینامه ها به عنوان فاکتور های ضروری و نیز برخی دیگر از گواهینامه ها به عنوان اعتبار بخشیدن بیشتر به دستگاه تصفیه آب تولیدی خود دارند.

البته همانطور که اشاره نمودیم دریافت همه این گواهینامه های برای دستگاه تصفیه آب ضروری نمی باشد اما داشتن این گواهینامه ها نشان دهنده کیفیت بالای ساخت دستگاه تصفیه آب تولید شده می باشد.

در این مقاله به صورت کامل به گواهینامه ها و استاندارهای دستگاه تصفیه آب اشاره خواهیم کرد تا در صورت مشاهده هریک از این گواهینامه ها بروی دستگاه تصفیه آب با نقاط قوت آن دستگاه تصفیه آب بیشتر آشنا شوید

دستگاه تصفیه آب خانگی گواهینامه NSF

NSF certification

یکی از مهمترین گواهینامه ها و استاندارد های دستگاه تصفیه آب که ضروریست دارا باشد گواهینامه NSF می باشد که در اینجا به معرفی این گواهینامه و ارتباط آن با دستگاه تصفیه آب می پردازیم

 

تاریخچه گواهینامه  NSF

برای افزایش و نیز محافظت از سلامت بشر در سال ۱۹۴۴ یک سازمان مستقل و خصوصی با عنوان بنیاد ملی بهداشت National Sanitation Foundation که به اختصار NSF گفته می شود در آمریکا بوجود آمد.

در ابتدا و ظیفه اصلی بنیاد ملی بهداشت (NSF) صدور گواهینامه ها در حوزه سلامت و ایمنی مواد غذایی محدود به صنایع غذایی داخل آمریکا می شد ولی در سال ۱۹۹۰ با گسترش سازمان NSF این سازمان به یک سازمان بین المللی تبدیل شد و امروزه در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا فعالیت دارد.

بنیاد ملی بهداشت (NSF) در بخش آب و تصفیه آب

در سال ۱۹۹۷ آزمایشگاه مجهزی با بیش از ۱۲۰۰ نیرو به این سازمان در زمینه ایمنی و کیفیت آب اضافه گردید که وظیفه آن ارزیابی محصولاتی است که به طور مستقیم با آب در ارتباط می باشد مانند لوله های آب، تجهیزات مربوط به استخر، سونا و جکوزی و همچنین دستگاه تصفیه آب ، فیلتر دستگاه تصفیه آب و تجهیزات مربوط به آن ها.

با به وجود آمدن این سازمان و صدور گواهینامه NSF محصولاتی که موفق به دریافت این گواهینامه شدند، اعتبار بسیار زیادی کسب کردند و البته انتخاب یک محصول که دارای گواهینامه NSF باشد به مشتری این اطمینان را می دهد که محصول مورد نظر با سپری کردن آزمایش های مختلف زیر نظر متخصصان سخت گیر این سازمان تولید شده است.

برای اعطای این گواهینامه به یک محصول بازرسان سازمان  NSF به طور نامحسوس و بدون اطلاع قبلی از خط تولید کارخانه مورد نظر بازدید و پس از آزمایش های مختلف و آنالیز و تست محصول مورد نظر نسبت به صدور یا لغو این گواهینامه اقدام میکنند.

گواهینامه NSF دستگاه تصفیه آب خانگی

بنیاد ملی بهداشت NSF برای تجهیزات مربوط به تصفیه آب گواهینامه با استاندارهای مختلفی صادر کرده است که در زیر به چند مورد اشاره میکنیم:

بنیاد ملی بهداشت NSF دستگاه تصفیه آب استاندارد ANSI 44 برای سختی گیرها

بنیاد ملی بهداشت NSF دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد ANSI 55 برای تصفیه آب به روش اشعه ماورای بنفش UV

گواهینامه NSF استاندارد ANSI 58 برای تصفیه آب به روش اسمز معکوس RO

گواهی تصفیه آب NSF استاندارد ANSI 53 برای دستگاه تصفیه آب

استاندارد ANSI 177 برای تصفیه آب دوش حمام (سر دوشی حمام)

اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه تصفیه آب

سازمان NSF با آزمایش های متعدد بر روی دستگاه تصفیه آب عمکلرد هر یک از مراحل و فیلتر ها را بررسی می کند ، بنابراین با خرید دستگاه تصفیه آب که دارای گواهینامه NSF باشد شما اطمینان خواهید داشت که دستگاه تصفیه آب مورد نظر به درستی و با استاندارهای لازم آب را تصفیه می کند.

اطمینان از بهداشتی بودن اجزا و قطعات دستگاه تصفیه آب

تجهیزات به کار رفته در دستگاه تصفیه آب باید از مواد بهداشتی و درجه یک باشد که با آب واکنش شیمیایی ندهد و مواد مضر را وارد آب تصفیه شده نکند، سازمان NSF دستگاه مورد نظر را از این لحاظ هم مورد بررسی قرار می دهد و تنها به محصولاتی که Food Grade و بهداشتی باشند گواهی NSF اعطا می گردد.

 

اطمینان از عدم تبلیغات گمراه کننده

سازمان NSF به طور مستمر از وب سایت و کاتالوگ و بروشر های شرکت سازنده که به محصولات آنها گواهینامه NSF اعطا کرده بازدید می کند و اطمینان کسب می کند که تولید کننده با تبلیغات غیر واقعی قصد فریب مشتری و خریدار را ندارد .

بنابراین هنگامی که یک دستگاه تصفیه آب دارای تاییده بنیاد ملی بهداشت NSF باشد می توانید با خیال راحت و اطمینان خاطر آن دستگاه را تهیه و استفاده کنید.

دستگاه تصفیه آب خانگی گواهینامه WQA

WQA certification

 

استاندارد انجمن کیفیت آب

گواهینامه Water Quality Association که به اختصار به آن WQA هم گفته می شود به معنی انجمن کیفیت آب است و از ضروری ترین گواهینامه ها و استاندارد های دستگاه تصفیه آب به شمار می آید.

 

تاریخچه انجمن کیفیت آب WQA

انجمن کیفیت آب در سال ۱۹۷۴ از ادغام دو اتحادیه صنفی ، اتحادیه بین المللی کیفیت آب ( به نمایندگی از فروشندگان تجهیزات تصفیه آب ) و اتحادیه تصفیه آب ( به نمایندگی از تولید کنندگان دستگاه تصفیه آب و تامین تجهیزات جانبی آن ) با شعار کمک به مردم  و کسب و کار صادقانه در جهت ارتقاء کیفیت آب بنا نهاده شده است .

صنعت آب بسیار پیچیده و متنوع می باشد . گواهینامه WQA در درجه اول نشان دهنده تجهیزات مربوط به آب و تصفیه آب می باشد و وظیفه آن بررسی کیفیت دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی می باشد . در واقع گواهینامه WQA سد نهایی می باشد که مانع ورود آلودگی های آبی به یک ساختمان می گردد و شرکت های عضو WQA را متعهد به ساخت دستگاهی سالم و با کیفیت  می کند که توانایی تولید آب کاملا بهداشتی و گوارا دارا باشد . در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰ شرکت عضو WQA می باشند که شامل تولید کنندگان ، تامین کنندگان و توزیع کنندگان محصولات مرتبط با آب هستند.

گواهینامه WQA به مصرف کننده این اطمینان را می دهد که محصول انتخابی پس از تست و آزمایش های دقیق و ارزیابی در کنترل کیفیت موفق به دریافت گواهینامه WQA شده است .

برنامه صدور گواهینامه WQA بر این اساس می باشد که با تحقیق و کسب اطلاعات بتواند جهت بالا بردن کیفیت محصولات و در واقع بالا بردن کیفیت آب تصفیه شده ؛ شرکت های زیر مجموعه خود را راهنمایی نماید .

با توجه به بازار رقابتی در ایران در خصوص دستگاه تصفیه آب و نیز فیلتر دستگاه تصفیه آب بسیاری از سود جویان به دروغ آرم استاندارد WQA را بر روی دستگاه ها و محصولات خود می چسبانند و یا بر روی جعبه دستگاه تصفیه آب چاب می کنند که باعث ایجاد گمراهی خریداران می شوند .

چناچه قصد خرید بهترین دستگاه تصفیه آب را دارید ضروریست دستگاه مورد نظرتان دارای گواهینامه WQA  باشد .

دستگاه تصفیه آب خانگی گواهینامه FDA

FDA Certification

تاریخچه سازمان FDA

سازمان غذا و داروی آمریکا (Food and Drug Administration) که با نام اختصاری FDA نامیده می شود . مسئولیت ارتقا و حفاظت از سلامت مصرف کنندگان در آمریکا را برعهده دارد به طوری که تمامی محصولات غذایی ، دارویی ، پزشکی ، آرایشی و بهداشتی که قصد ورود به بازار های آمریکا را داشته باشند باید تاییدیه این سازمان را دریافت نمایند .

تولید کنندگان جهت دریافت گواهینامه FDA می بایست محصولاتشان با انواع آزمایش ها از نظر کیفی مورد آزمایش قرار گیرد که در صورت داشتن استاندارد های لازم  موفق به دریافت گواهینامه FDA برای مدت یکسال می گردند همچنین این سازمان به صورت نامحسوس محصولات دارای گواهینامه را مورد آزمایش و بازبینی قرار می دهد تا همواره محصولات دارای این استاندارد از کیفیت و بهداشت بالایی برخودار باشند .

در ابتدا این سازمان تنها برای محصولات مربوط به صنایع کشاورزی فعالیت داشت اما امروزه در بخش های مختلفی چون دارو ، پزشکی، آرایشی و بهداشت فعالیت دارد و مسئول حفاظت و ارتقاء سلامت عمومی با اطمینان از کیفیت محصولات در آمریکا می باشد .

دریافت این گواهینامه دستگاه تصفیه آب FDA نشان دهنده کیفیت بالای محصول می باشد و تقریبا در بیشتر کشورهای دنیا از اعتبار بالایی بر خوردار است به طوری که تولید کنندگان سعی در دریافت این گواهینامه دارند .

داشتن این گواهینامه نشان از  بالا بودن کیفیت محصول بوده و باعث اعتماد بیشتر مشتریان به استفاده از آن محصول می شود .

گواهینامه FDA دستگاه تصفیه آب

این سازمان در زمینه دستگاه تصفیه آب و تجهیزات آن مانند فیلتر ها ، مخزن ذخیره آب، هوزینگ ها ، شیرهای ورودی و برداشت دستگاه تصفیه آب خانگی و … گواهینامه صادر می نماید بنابراین داشتن گواهینامه FDA  برای اطمینان از مرغوبیت و کیفیت دستگاه تصفیه آب خانگی امری الزامی می باشد .

جهت حصول اطمینان از اینکه دستگاه تصفیه آب مورد نظر شما دارای تاییدیه FDA می باشد یا خیر باید به سایت این سازمان مراجعه نمایید یا به سایت سازنده دستگاه تصفیه آب خانگی مورد نظر مراجعه نمایید .

گواهینامه RoHS دستگاه تصفیه آب خانگی

RoHS certification

تاریخچه گواهینامه RoHS

گواهینامه Restriction of Hazardous Substances که به اختصار RoHS نامیده می شود به معنای محدودیت استفاده از مواد خطر ناک است که در سال ۲۰۰۳ در اروپا تصویب شد و در سال ۲۰۰۶ لازم الاجرا گردید. به موجب این مصوبه استفاده از ۶ ماده خطرناک که برای سلامتی انسان و سایر موجودات و همچنین چرخه حیات مضر است در تجهیزات الکترونیکی به مقدار حداکثر ۰٫۱ درصد در هر قطعه کاهش یافت.

این ۶ ماده سمی و خطر ناک عبارتند از:

جیوه،سرب، کادمیوم، کروم ظرفیتی، دی فنیل اتر، بی فنیل.

دامنه کاربرد گواهینامه RoHS

با گذشت زمان دامنه کاربرد آن نیز گسترش یافته و تولید کنندگان محصولات هم برای رقابت در بازار مجبور به دریافت گواهینامه RoHS شدند.

– لوازم خانگی بزرگ : یخپال فریزر، اجاق گاز، ماشین لباس شویی، ماشین ظرف شویی و…

– لوازم خانگی کوچک : جارو برقی ، اتو، قهوه جوش و دستگاه تصفیه آب خانگی

– وسایل الکترونیکی :کامپیوتر، لپ تاپ، گوشی موبایل، تبلت و…

– وسایل روشنایی : تجهیزات نور پردازی، لامپ فلورسنت

– دستگاه های پزشکی : تجهیزات مربوز به بیماری قلبی و عروقی، تجهیزات جراحی و آزمایشگاهی و…

آزمون و تست برای گواهینامه  RoHS

هرگاه محصولی بخواهد در اروپا به فروش برسد باید گواهینامه RoHS را دریافت کند پس موظف است ابتدا ۶ ماده سمی و خطرناک گفته شده در بالا را از محصولات خود حذف نماید و بعداز آن محصول طی چندین مرحله آزمایش و تست می شود و در صورت صلاحیت این گواهینامه به محصول اعطا می گردد .

این آزمایشات یک سری آزمایشات مفصل و دقیق است که بر روی هر قطعه از محصول مورد نظر انجام می گردد.

امروزه با فراگیر شدن دستگاه تصفیه آب و فیلتر تصفیه آب داشتن گواهینامه RoHS به منظور بی ضرر بودن دستگاه برای انسان و محیط زیست امری لازم و ضروری می باشد. از این رو برای سلامت خود و خانوادتان در انتخاب محصولات به خصوص دستگاه تصفیه آب جهت مصرف خانگی و قطعات بکار رفته در آن مانند فیلتر دستگاه تصفیه آب چه در هنگام خرید و چه در زمان تعویض و سرویس دستگاه به دلیل ارتباط مستقیم آن با سلامتی نهایت دقت را نمایید.

گواهینامه CE دستگاه تصفیه آب خانگی

CE Certification

نشان بازرگانی CE به منظور ایجاد هماهنگی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در سطح اروپا (منطقه اقتصادی اروپا یا EEA) تولید یا به فروش می‌رسند، ارائه شده است. این حروف به‌طور مشخص اختصار چیزی را نشان نمی‌دهند، ولی به‌طور کل می‌توان آنها را اختصار کلمات فرانسوی Communauté Européenne یا Conformité Européennee به معنای «موردقبول اروپا» دانست.

محصولاتی که واجد دریافت علامت سی. ای می‌شوند، می‌بایست از نظر سلامت، امنیت، مضر نبودن برای جسم انسان و طبیعت مورد بررسی قرار گیرند و اگر واجد این شرایط باشند قادر به دریافت این نشانه خواهند بود.

علاوه بر کشورهای اروپایی بسیاری از کشورهای همسایه ایران و حاشیه خلیج فارس نیز، داشتن نشان CE را به عنوان شرط پذیرفتن کالاها جهت واردات اعلام کرده­اند.

اطمینان از کیفیت

اطمینان از ایمنی

رعایت الزامات ایمنی

این نشان برای اثبات کیفیت یک دستگاه تصفیه آب الزامی نبوده و ممکن است آن محصول برای بازار اروپا تولید نشده باشد ولی دارا بودن این گواهینامه میتواند معرف کیفیت خوب دستگاه باشد .

گواهینامه WRAS دستگاه تصفیه آب خانگی

WRAS Certification

گواهینامه Water Regulations Advisory Scheme به معنای طرح مشورتی مقررات آب می باشد و به اختصار WRAS خوانده می شود برای شرکت های فعال در زمینه تصفیه آب مانند ساخت انواع دستگاه تصفیه آب خانگی، تصفیه آب صنعتی، انواع فیلتر و اتصالات تصفیه آب،شیلنگ و لوله های آب صادر می کنند.

شرکت دریافت کننده گواهینامه WRAS موظف می شود از یکسری استانداردها برای ثابت ماندن و یا بالابردن کیفیت محصولات خود استفاده کنند.

شرکت صادر کننده گواهینامه WRAS از شرکت های فعال در زمینه تصفیه آب و در انگلستان مستقر می باشد.

WRAS یکی از شرکتهای عضو اشتراک گارانتی محدود است و از مشترکین انجمن تجهیزات آبی در انگلستان میباشد.

اهداف اصلی از ارائه گواهینامه WRAS

– بالا بردن سطح آگاهی و افزایش اطلاعات عمومی در خصوص لوازم و اتصلات مربوط به تصفیه آب و دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی

– پشتیبانی از شرکت های آب و فعال در زمینه تصفیه آب و راهنمایی دادن به شرکت ها در خصوص درک بهتر و تفسیر قوانین و مقررات

– ارائه طرح مصوب ، فرآیندها و راهنمایی برای فعال کردن سازمان برای تشریح انطباق .

– شرکت ارایه دهنده گواهینامه WRAS مقررات مربوط به صنعت آب و تصفیه آب را وضع می کند و کدها و استاندارهای آب و تصفیه آب را توسعه می دهد.

گواهینامه GMP دستگاه تصفیه آب

GMP Certificate

گواهینامهGMP یا شرایط خوب تولید چیست

GMP مخفف شرایط خوب تولید (Good Manufacturing Practice) به عنوان فونداسیون اصلی سیستم های ایمنی و سلامت شامل مجموعه الزامات و دستورالعمل هایی می باشد که روش ها، تجهیزات مورد نیاز، امکانات و کنترل های الزامی برای تولید محصولات با کیفیت در زمینه های زیر را شرح می دهد:

–    محصولات دارویی برای انسانها و مصارف دامپزشکی  CFR 210-211

–    فراورده های بیولوژیک  CFR 600 and 21 CFR 620محصولاتی که از منابع طبیعی مثل انسان، حیوان یا میکروارگانیسم ها تهیه می شوند .

– تجهیزات پزشکی CFR 820

– مواد غذایی فراوری شده CFR 100

هدف از تدوین این ضوابط هدایت تولیدکنندگان برای استقرار حداقل شرایط خوب تولید ، استمرار آن و تولید محصول باکیفیت است و این‌که این اطمینان به‌وجود آید که محصولات تولید شده منطبق با استانداردهای مناسب با کاربردشان ، تولید و کنترل می‌شوند و نیازهای مصرف‌کنندگان را از نظر کیفیت، ایمنی و کارایی برآورده می‌سازند. داشتن گواهینامه شرایط خوب ساخت (GMP Certificate) نشان دهنده رعایت مفاد مندرج در آن توسط دارنده این گواهینامه می باشد و به طبع آن اطمینان خاطر را به مصرف کننده در مورد کیفیت آن می دهد.

گواهینامه GMP چه مواردی را کنترل می نماید

اصول GMP عوامل کنترلی هستند که بر کل عملیات تولید و کنترل کیفیت تمرکز دارند و نه بر یک فرایند خاص GMP . رکن تولید محصول سالم می باشد که به ایجاد و نگهداری زیر ساختهای مناسب برای تولید شامل ماشین آلات ، محیط ، تجهیزات، نیروی انسانی و … می پردازد . به طور خلاصه الزامات اصلی آیین کار GMP  به شرح ذیل می باشد :

– تعریف تمام فرآیند های تولید به طور واضح ، سیستماتیک ، عملیاتی و بازنگری شده ، به طوری که ظرفیت و توان تولید محصول با کیفیت و مطابق با مشخصات پیش بینی شده به اثبات رسیده باشد.

– اعتبار سنجی مراحل حساس و کلیدی فرآیندهای تولید و تغییرات عمده در هر فرآیند.

– فراهم بودن تسهیلات و لوازم مورد نیاز زیر :

  • پرسنل مناسب، ماهر و آموزش دیده
  • ساختمان و فضای کافی
  • تجهیزات و سرویس های مناسب
  • مواد، ظروف و برچسب های صحیح
  • ذخیره سازی و حمل و نقل مناسب
  • راهنما ها و دستورالعمل های مصوب

–    تدوین راهنماها و دستورالعمل ها به ویژه برای استفاده از ابزار و و سایل و تسهیلات، به طور واضح، عملیاتی، با زبان ساده و بدون ابهام.

– آموزش اپراتورها به نحوی که برای انجام صحیح فرآیندها آمادگی داشته باشند.

– تهیه سوابق دستی/ماشینی در خلال عملیات تولید، به نحوی که نشان دهنده انجام همه مراحل والزامات مطابق با دستورالعمل ها و راهنماهای تعریف شده و تولید محصول با مشخصات کمی و کیفی پیش بینی شده باشد.

– هر انحراف خطر آفرین می بایست ثبت شده و مورد بررسی قرار گیرد.

– نگهداری مدارک و سوابق مراحل مختلف تولید از جمله سوابق کامل و قابل ردیابی توزیع به صورت جامع و قابل دسترس توزیع فرآورده ها با حداقل بروز هر گونه اشکال در کیفیت آنها.

– وجود یک سیستم قابل دسترس برای بازگردان فرآورده فروخته شده عمده و جزئی

– وجود یک سیستم بررسی و رسیدگی به شکایت های رسیده در مورد فرآورده های تولیدی فروخته شده، بررسی علت نقائص کیفی، انجام اقدامات اصلاحی و پیشگیری از تکرار آنها

به طور خلاصه بخش هائی از یک واحد تولیدی که تحت قوانین GMP قرار می گیرند عبارتند از:

– فروش

– ساختمان

– تجهیزات و دستگاه ها

– پرسنل

– نظافت

– آزمایشات مواد اولیه

– کنترل تولید

– بخش کنترل کیفی

– آزمایشات مواد بسته بندی

– آزمایشات محصول نهائی

– مستندات

– نمونه ها

– رسیدگی به شکایات

– فراخوان محصول

مرجع تعریف GMP

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در سال ۱۹۳۸ اولین دستورالعمل شرایط خوب تولید را تدوین نمود و بنیاد ملی بهداشت WHO  در سال ۱۹۶۷ ویرایش اولیه GMP بر اساس این دستورالعمل تهیه و عرضه کرد. کمیته های مرتبط این سازمان در حال حاضر بر ویرایش نسخه جهانی آن نظارت می کنند. کشورهای مختلف جهان اصول این دستورالعمل را در قوانین و مقررات خود بکار برده و با توجه به استانداردهای محلی خود بومی سازی می کنند.

شرایط حاکم بر GMP در کشورهای مختلف

کلیات آن یکسان است چرا که از سازمان جهانی WHO گرفته می شوند و این سازمان بر ویرایش GMP بین المللی نظارت می کند ولی کشورهای مختلف این اصول را با توجه به قوانین، مقررات و استانداردهای داخلی خود مقداری تغییر می دهند.

چنانچه تولیدکننده ای دارای استاندارد ISO22716 در کنار GMPc برای محصولاتش باشد مشخصا هم معیارهای دولت محلی را رعایت می کند و هم با معیارها و الزامات بین المللی سلامت (مندرج در استاندارد بین المللی ISO22716 منطبق است.

سازمان صادر کننده GMP

در هر کشوری سازمان غذا و دارو (و یا معادل آن) و یا نهادهای قانونی تحت نظارت این سازمان مسئول صدور، تمدید و لغو این مجوز می باشند.

مدت زمان اعتبار گواهینامه GMP

در حالت کلی بسته به سیاست های هر دولتی این گواهینامه ها دارای اعتبار محدود برای یک بازه زمانی معین می باشند . ضمنا نهاد های مسئول می توانند در صورت تخطی از قوانین و آیین نامه های مورد بحث این گواهینامه مجوز صادره را تعلیق و یا لغو نمایند.

البته داشتن این گواهینامه جزء گواهینامه های دستگاه تصفیه آب که ضروری برای تولید کنندگان باشد نیست.

گواهینامه های دستگاه تصفیه آب همانطور که بیان شد در زمینه های مختلف می باشد که بعضی از آن ها برای دستگاه تصفیه آب ضروری و برخی دیگر تنها به اعتبار شرکت تولید کننده دستگاه می افزاید.

گواهینامه های دیگری چون ISO و از این قبیل تنها نشان دهنده اعتبار شرکت تولیدکننده می باشد و رابطه مستقیم با محصول تولیدی ندارد.

منبع: شرکت فنی مهندسی آمیتیس


# # # # #

مطالب پیشنهادی

خدمات گیفت کارت اپل سنتر iapplecenter

دانلود کلیپ جدید گروه د ویز با نام نقاشی

هتل هلیپارک امپیر شهر مسکو

فروش آنلاین تجهیزات و ابزارآلات کارگاهی تعمیرات و قطعات کاربردی

پربازدید های متفرقه

نظرات شما